ABY zdrowie

ABY zdrowie

Dokonaj zakupów w Turboaptece.pl a otrzymasz w prezencie witaminy

W zamówieniu w pole "uwagi" wpisz kod: 45AA

Gen, który łatwo zauważyć

Jak wykazali naukowcy z University of Toronto (Kanada), obecność jednego z dwóch wariantów genu związanego z receptorem dla hormonu oksytocyny wpływa na poziom empatii u danej osoby - i można go ocenić po sposobie, w jaki potrafi ona słuchać.

Oksytocyna odgrywa rolę podczas porodu, przy wytwarzaniu mleka oraz przyczynia się do powstania więzi między matką a dzieckiem. Wydaje się też wpływać na zachowania społeczne - dlatego bywa nazywana hormonem miłości.

Dwa warianty genu dla receptora oksytocyny - G i A - mają związek z zachowaniami społecznymi. Badania wykazały, że osoby z dwiema kopiami wariantu G są mniej narażone na autyzm i mają większą zdolność do empatii, pozytywnych emocji i różnych zachowań społecznych niż osoby z dwiema kopiami A.

Podczas badań sfilmowano 23 pary. Jedna z osób opowiadała partnerowi o swoich ciężkich, osobistych przejściach, druga - słuchała. Zupełnie obce osoby oglądające film (bez dźwięku) już po upływie 20 sekund potrafiły ocenić poziom empatii słuchającego - była ona większa w przypadku osób z dwiema kopiami wariantu genu G (GG) niż u osób z AA czy AG.

Spośród 10 osób budzących największe zaufanie, GG miało sześć; w 10 najmniej budzącej dziewięć osób miało przynajmniej jedną kopię wariantu A.(PAP)

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl