„Igrzyska śmierci”

„Igrzyska śmierci”

Po raz pierwszy z Igrzyskami śmierci zetknęłam się w 2009 roku. Był to mały fragment książki, dodatek do czasopisma młodzieżowego. Wówczas nie wzbudziło to we mnie jakiegoś specjalnego zainteresowania. Dopiero dwa lata później, za namową przyjaciółki nabrałam ochoty na przeczytanie powieści pani Suzanne Collins.

Suzanne Collins, pisarka i scenarzystka telewizyjna zasłynęła cyklem powieściowym o Gregorze i świecie podziemnym. W 2008 roku wydała I część trylogii Igrzysk Śmierci. Pisząc ten cykl ( jak później tłumaczyła) zainspirowała się greckim mitem – o Minotaurze i Tezeuszu, a także bzdurnymi programami – teleturnieje czy reality show.

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, na gruzach dawnej Ameryki Północnej – w totalitarnym państwie Panem. Cały kraj jest podzielony na Kapitol i dwanaście dystryktów. Co roku, z każdego dystryktu wybierany jest chłopak i dziewczyna do wzięcia udziału w tytułowych Igrzyskach Śmierci. Igrzyskach, w których jest jeden zwycięzca – ten, który przetrwa.

Muszę przyznać, że pomimo wcześniejszej niechęci, Igrzyska Śmierci szybko trafiły do listy moich ulubionych książek. W końcu została napisana powieść, która nie opowiada o wampirach, wilkołakach czy innych fantastycznych postaciach. To wizja zupełnie innego świata, państwa niż te, które znamy. Autorka, według mnie należy do typu autorów, których cenię najbardziej, – czyli takich, którzy potrafią poprowadzić akcję, tak, że pod koniec książki okazuje się zupełnie coś innego niż to, co sobie wyobraziliśmy.
Największym plusem tej powieści jest narracja pierwszoosobowa. Dzięki niej, możemy ukształtować w wyobraźni rzeczywistość, panujący reżim. Największym minusem jest jednak nadmierność opisów, które może i mają za funkcję rozjaśniania obrazu w naszej fantazji, ale są takie, że chce się przestać czytać.

Igrzyska śmierci to książka, dzięki której możemy spojrzeć z innej strony w przyszłość. To powieść o walce i przetrwaniu – przetrwaniu w świecie totalitarnym, w świecie strachu. To książka, która trzyma w napięciu do samego końca.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl